OPIS TECHNOLOGII INDIBA

Technologia wykorzystywana w profesjonalnym sporcie, w FC Barcelona, Chelsea Londyn, CCC Polkowice i wiele innych… Głównym elementem terapeutycznym technologii Indiba activ jest System Proionic, który generuje prąd radiofrekwencyjny o częstotliwości 448kHz, przyspieszając w komórkach zewnętrzną i wewnętrzną wymianę jonową poprzez zwiększenie przepuszczalności błony komórkowej. Doprowadza tym samym do wyrównania ich potencjału elektrycznego. Dzięki Proionic System komórka odzyskuje swoją naturalną aktywność i zdolność do regeneracji, oczyszczania, odżywiania, zachowania trofiki i odpowiedniej homeostazy oraz zwiększa syntezę kolagenu i elastyny, głównie poprzez stymulacje proliferacji (czyli procesu namnażania komórek) oraz aktywności metabolicznej fibroblastów, które wytwarzają kolagen.

System Proionic wywołuje w organizmie dwa efekty – termiczny i atermiczny. Dzięki temu jesteśmy w staniepracować z pacjentami od stanu ostrego (właściwie od razu po jakimkolwiek urazie), przez stan podostry aż do stanu przewlekłego.

JAK TO DZIAŁA?

W zależności od rodzaju uszkodzenia, stanu pacjenta lub metodyki zabiegu wykorzystuje się do terapii 3 elektrody.

Elektroda pasywna – zamyka obwód prądu i w zależności od rodzaju terapii występuje w postaci płytki, na której pacjent leży lub w postaci drążka do trzymania (ta wykorzystywana jest głównie do ćwiczeń).

Elektroda pojemnościowa CAP – wykorzystywana jest do dobrze unaczynionej, uwodnionej oraz powierzchownie położonej tkanki. Elektroda ta pokryta jest otoczką poliamidową, która izoluje prąd, działając jak kondensator, dlatego wywołuje efekt cieplny w pobliżu skóry. Tryb ten zmniejsza wewnętrzny opór tkanek  na przepływ prądu, poprzez poprawę unaczynienia i przygotowuje tkanki na drugi tryb.

Elektroda rezystywna RES – wykorzystywana jest do grubej, gęstej, włóknistej tkanki. Elektroda ta jest niepowlekana żadnymi materiałami, dlatego prąd przemieszcza się bezpośrednio przez ciało do elektrody pasywnej, docierając tym samym do głębiej położonych tkanek. Tryb rezystywny w połączeniu z technikami manualnymi umożliwia nakierowanie energii na miejsca zmienione patologicznie.EFEKTY BIOLOGICZNE:

Biostymulacja

– energia generowana z częstotliwością 448kHz zwiększa przepuszczalność błony komórkowej, nawet bez uczucia ciepła. Zwiększa zapotrzebowanie na tlen w komórkach. Ma działanie przeciwbólowe. Ja najczęściej na biostymulacji pracuje z pacjentami w stanach ostrych, np bezpośrednio po urazie, ponieważ jest tu odczucie atermiczne.

Waskularyzacja – poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu dostarcza komórkom tlen a wraz z nim elementy niezbędne do regeneracji. Praca na waskularyzacji czyli lekkim odczuciu ciepła poprawia zwrotne wchłanianie żylne i limfatyczne, dzięki czemu świetnie nadaje się do drenaży.

Hiperaktywacja – silne odczucie temperatury indukuje duży wzrost metabolizmu komórek oraz uruchomienia procesu restrukturyzacji tkanek w celu zwalczania zwłóknienia. Pracę na hiperaktywacji wykorzystuje głównie w przypadkach chronicznych, gdzie doszło do zwłóknienia (np. artrozy). Hiperaktywację można świetnie wykorzystać również do pracy w kosmetyce ujędrniając i stymulując syntezę kolagenu 😀 (ale o tym jeszcze napiszę w osobnym poście). WYKORZYSTANIE TECHNOLOGII INDIBA:

1. Rehabilitacja – wspomaga regenerację oraz uśmierza ból, dzięki czemu umożliwia pacjentowi bezpieczne i wolne od bólu leczenie. Dzięki wykorzystaniu technologii Indiba w terapii jestem w stanie przyspieszyć proces rehabilitacji od 30 do 50% szybciej. Indiba sprawdza się w leczeniu pacjenta w każdym stanie choroby.

2. Regeneracja oraz profilaktyka sportowa – Indiba przede wszystkim zapobiega urazom – aby uzyskać wyniki sportowe i ciało w dobrej kondycji przez cały sezon organizm musi utrzymać odpowiednie nawodnienie i unaczynienie tkanek. Dzięki systematycznym zabiegom regeneracyjnym z Indiba sportowiec ma szansę poprawić swoje wyniki sportowe (co zresztą udało mi się osiągnąć u sportowców nie raz).

3. Fizjoestetyka – poprzez zwiększenie mikrocyrkulacji, metabolizmu komórkowego i syntezy kolagenu Indiba doprowadza do wygładzenia skóry, zmniejszenia obrzęków, złogów tłuszczu czy wiotkości skóry.

4. Praca na powięzi – Indiba w 2018r. wypuściła na rynek niesamowite narzędzia do pracy na powięzi – elektrotoolsy.